polski cudzysłów
Thread poster: Izabella Kraus
Izabella Kraus
Izabella Kraus  Identity Verified
Local time: 16:51
English to Polish
+ ...
Jan 29, 2010

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak wprowadzić polski cudzysłów? Z klawiatury mogę wpisać tylko ten: " ". W starym komputerze z Windows XP wpisywałam polski cudzysłów stosując Alt+kombinację klawiszy (chyba 091 i 093), ale w nowym z Windows 7 to nie działa.

 
Elzbieta Wojcicka
Elzbieta Wojcicka
Netherlands
Local time: 16:51
Dutch to Polish
+ ...
ALT Jan 29, 2010

Dalej działa: dolny cudzysłów to ALT + 0132, górny to ALT + 0148 (na klawiaturze numerycznej)

 
Izabella Kraus
Izabella Kraus  Identity Verified
Local time: 16:51
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Działa! Jan 29, 2010

Dzięki.

 
Tomasz Sieniuć
Tomasz Sieniuć  Identity Verified
Poland
Local time: 16:51
German to Polish
+ ...
Autohotkey Jan 29, 2010

Jest tak, jak pisze Elżbieta. Najlepiej jednak przypisać ten skrót do jakiegoś klawisza za pomocą programu Autohotkey i skryptu kolegi Jabberwocka.

 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 16:51
Member (2009)
English to Polish
+ ...
ustawienia regionalne Jan 29, 2010

A jakbyś ustawiła sobie język na polski w ustawieniach regionalnych i językowych, to chyba ten polski cudzysłów (i wszystkie diakrytyki) powinien się sam zrobić.
Tak jest w XP, Visty nie znam, ale dlaczego miałoby być inaczej?

Można to też ustawić w Wordzie, w opcjach autokorekty odhaczyć zmień podczas pisania cudzysłowy proste na drukarskie. Chyba, że to nie o Word chodzi.


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 16:51
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Automatycznie Jan 29, 2010

Też mam tak jak Joasia. Kiedy piszę po polsku, mam polski cudzysłów, nie tylko w Wordzie, ale też w moim kotku, MEMOQ.

Kiedy piszę w innych językach, mam ten " ".

I.


 
Izabella Kraus
Izabella Kraus  Identity Verified
Local time: 16:51
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za info. Jan 29, 2010

W ustawieniach regionalnych mam polski i jak piszę w wordzie, to cudzysłów automatycznei jest polski. Ale tutaj np. " już nie". Również w tag editorze automatycznie jest angielski, również gdy piszę po polsku. Nie za bardzo jarzę jak sprawić ten cud z automatycznym rozpoznawaniem. chociaż coś mi świta, że podczas instalacji była gdzieś opcja "automatyczne rozpoznawanie języka", którą lekkomyślnie zignorowałam.
W sumie nie jest źle, bo tych cudzysłowiów w tekstac
... See more
W ustawieniach regionalnych mam polski i jak piszę w wordzie, to cudzysłów automatycznei jest polski. Ale tutaj np. " już nie". Również w tag editorze automatycznie jest angielski, również gdy piszę po polsku. Nie za bardzo jarzę jak sprawić ten cud z automatycznym rozpoznawaniem. chociaż coś mi świta, że podczas instalacji była gdzieś opcja "automatyczne rozpoznawanie języka", którą lekkomyślnie zignorowałam.
W sumie nie jest źle, bo tych cudzysłowiów w tekstach technicznych jest stosunkowo mało i skoro znam wreszcie odpowiedni szyfr, to jestem uratowana. Nie wiem czy warto walczyć o to automatyczne rozpoznawanie, bo mam klientów, którzy życzą sobie, żeby ze względów technicznych zostawiać cudzysłowy angielskie, inni zaś życzą sobie polskie, więc jak by nie spojrzeć i tak gdzieś trzeba będzie przerabiać je na piechotę.
Za to jak trochę się odrobię (pewnie za jakieś 6 tygodni), to powalczę z tym skryptem jak radzi kolega Tomasz i w razie kłopotów poproszę o wsparcie. Watch this space.
Tymczasem pięknie dziękuję wszystkim za cenne wskazówki.
Collapse


 
Costamcos
Costamcos
Poland
Uwaga, przeterminowany skrót klawiszowy May 25, 2021

Skrót klawiszowy ALT + 0132 mający wprowadzić cudzysłów dolny wyżej w wątku nie działa na Windowsie XP - za to odwraca do góry ekran. Dość zabawne jak już się odwróci z powrotem, ale przedtem dość przerażające.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

polski cudzysłów






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »